"To przede wszystkim przesłanie jedności naszej Europy" – podkreślił po przybyciu na Hradczany Macron. Apelował również o "europejską solidarność" w obliczu kryzysu energetycznego.

W tym kontekście prezydent Francji ocenił, że priorytetem jest budowa europejskich połączeń elektroenergetycznych i obniżenie cen gazu w Europie.

Europejska Wspólnota Polityczna jest pomysłem prezydenta Macrona. Jej powstanie zostało zatwierdzone przez unijnych przywódców na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej. W zamyśle ma ona zapewnić platformę do politycznej koordynacji dla UE i pozostałych państw kontynentu europejskiego.

Do udziału w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej zaproszone zostały, oprócz 27 państw członkowskich UE: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Islandia, Kosowo, Liechtenstein, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania.

Reklama

Spotkanie odbywa się w przeddzień nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Pradze. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

asc/ ap/