Również Komisja Europejska nie komentuje sprawy. "Prokuratura Europejska jest niezależna, dlatego wszelkie pytania dotyczące konkretnych dochodzeń należy kierować bezpośrednio do niej. Jak powiedziałem niedawno, nie otrzymaliśmy żadnych informacji z Prokuratury Europejskiej" - przekazał PAP rzecznik KE Christian Wigand.

Prokuratura Europejska (EPPO) w październiku potwierdziła wszczęcie śledztwa w sprawie zakupu przez UE szczepionek przeciw Covid-19. EPPO nie podała, kogo objęto dochodzeniem. Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął jej już Europejski Trybunał Obrachunkowy.

W lipcu br. rzeczniczka praw obywatelskich UE Emily O'Reilly wezwała unijnych urzędników "do bardziej szczegółowych poszukiwań" korespondencji przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z szefem koncernu Pfizer na temat zakupu 1,8 mld dawek szczepionki.

"Wyjątkowe potwierdzenie śledztwa jest odpowiedzią na ekstremalnie wysokie zainteresowanie publiczne. W tym momencie żadne inne szczegóły śledztwa nie zostaną ujawnione" - napisała na Twitterze EPPO.

Reklama

W kwietniu 2021 roku amerykański dziennik "New York Times" jako pierwszy podał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem Pfizera Albertem Bourlą. O udostępnienie treści tych rozmów zwrócili się dziennikarze oraz europosłanka Sophie in’t Veld.

Wiceszefowa KE Viera Jurova stwierdziła w odpowiedzi, że komunikaty "krótkotrwałe i efemeryczne" nie są archiwizowane i nie wchodzą w zakres unijnych zasad przejrzystości w zakresie dostępu do dokumentów. Niemniej, jak podkreślił wówczas portal EUobserver, brak przejrzystości wokół korespondencji von der Leyen wywołał oburzenie wśród europosłów i organizacji społecznych, które skrytykowały Komisję za próby uniknięcia odpowiedzialności.

Portal Politico przypomina, że we wrześniu opublikowany został raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, z którego wynika, że Komisja odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął von der Leyen odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji w sprawie szczepionek i samodzielne wypracowanie wstępnej umowy.

Prokuratura Europejska ma zwalczać nadużycia na szkodę finansów UE. Może prowadzić postępowania przygotowawcze w związku z przestępstwami mającymi wpływ na interesy finansowe UE oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prowadzi też transgraniczne postępowania przygotowawcze w sprawie nadużyć na kwotę wyższą niż 10 tys. EUR oraz w sprawie transgranicznych oszustw VAT-owskich, które spowodowały szkodę na kwotę powyżej 10 mln EUR. Ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz z innymi organami, np. Eurojustem i Europolem.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)