Plany obalenia rządu RFN przez członków grupy tzw. Obywateli Rzeszy, spośród których w środę rano aresztowano 25 osób, wskazują na "głębię zagrożenia terrorystycznego". Osoby te kierowały się „brutalnymi fantazjami o rewolucji i ideologiami spiskowymi” – skomentowała w Berlinie szefowa MSW Nancy Faeser.

Faeser podkreśliła, że chodzi tu o organizację terrorystyczną. „Obywateli Rzeszy łączy nienawiść do demokracji, naszego państwa i ludzi, którzy stają w obronie naszej społeczności” – oświadczyła minister.

Reklama

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani planowali zamach stanu, ponadto prowadzali szkolenia strzeleckie.

Prokuratura: podczas akcji przeciwko ekstremistom przeszukano 130 miejsc w 11 landach

W środowej akcji przeciwko zwolennikom skrajnie prawicowej organizacji tzw. Obywateli Rzeszy przeszukano 130 miejsc w 11 z 16 krajów związkowych Niemiec - poinformowała prokuratura federalna. W operację było zaangażowanych ok. 3 tys. funkcjonariuszy. Zatrzymano 25 osób, z czego 22 pod zarzutem udziału w grupie terrorystycznej.

Prokuratura federalna potwierdziła, że aresztowani w środę rano ekstremiści planowali zamach stanu, ponadto prowadzali szkolenia strzeleckie.

22 osoby zatrzymane pod zarzutem przynależności do organizacji terrorystycznej do obywatele Niemiec. Trzy kolejne osoby są podejrzewane o wspieranie organizacji. Śledztwem objęto także kolejne 27 osób - przekazała prokuratura.

Jednym z przywódców ekstremistów planujących zamach stanu w Niemczech był Książę Heinrich XIII

Niemiecka prokuratura zidentyfikowała podejrzanych przywódców grupy ekstremistów, tzw. Obywateli Rzeszy, jako 71-latka, znanego jako Książę Heinrich XIII, członka szlacheckiego rodu i 69-letniego Ruedigera, byłego spadochroniarza.

Grupa planowała powołać Heinricha XIII na nowego lidera Niemiec po przeprowadzeniu zamachu stanu.

Niemiecka Prokuratura Federalna: przywódca Obywateli Rzeszy chciał negocjować z Rosją „nowy porządek państwowy”

Zatrzymane w środę 25 osób związane było z organizacją terrorystyczną Obywatele Rzeszy, która postawiła sobie za cel przełamanie istniejącego porządku państwowego w Niemczech poprzez zamach stanu i zastąpienie go własną, wypracowaną już wstępnie, formą rządów – potwierdziła Prokuratura Federalna. Przywódca organizacji chciał negocjować z Federacją Rosyjską „nowy porządek państwowy” w Niemczech po przeprowadzeniu puczu.

Jak wyjaśniła prokuratura w wydanym w środę komunikacie, organizacja po przeprowadzeniu zamachu stanu planowała „utworzenie tymczasowego rządu (wojskowego), którego zadaniem miało być negocjowanie nowego porządku państwowego w Niemczech wraz z sojuszniczymi mocarstwami, zwycięskimi w II wojnie światowej”. Zgodnie z założeniami Obywateli Rzeszy, „główny kontakt w tych negocjacjach stanowiła Federacja Rosyjska”.

Jeden z oskarżonych, uznawany za przywódcę książę Heinrich XIII P.R., „kontaktował się już z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej na terenie Niemiec”. „Według dotychczasowych ustaleń, nic nie wskazuje jednak na to, by osoby kontaktowe pozytywnie zareagowały na jego prośbę” – wyjaśniła prokuratura.

W gronie aresztowanych jest Witalija B. – obywatelka Rosji, „mocno podejrzana o wspieranie stowarzyszenia, w szczególności poprzez udzielanie pomocy oskarżonemu Henrykowi XIII P.R. w kontaktowaniu się z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej” – stwierdziła prokuratura.

W środę (7 grudnia) we wczesnych godzinach porannych Prokuratura Federalna zatrzymała 25 osób - 22 z nich to członkowie organizacji terrorystycznej Obywatele Rzeszy, a trzy to osoby wspierające. Nakazy zatrzymania wydał sędzia śledczy Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.

mszu/ mal/ adj/ kgod/ kjm/ kgod/