"Ambasador Andrzej Sadoś poprowadził spotkanie z ambasadorami: USA - Markiem Gitensteinem, Kanady - Ailish Campbell, Japonii - Yasushi Masaki, Korei - Yoon Soongu i Ukrainy - Wsewołodem Czencowem oraz Stałymi Przedstawicielami Estonii, Finlandii, Łotwy i Litwy przy UE. Dyskusja koncentrowała się na wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji" - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

W sobotę formalnie wszedł w życie 10. pakiet sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji. Obejmuje m.in. zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, a także restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom.

Sankcje obejmują dalsze zakazy eksportu krytycznych technologii i towarów przemysłowych, takich jak elektronika, pojazdy specjalistyczne, części maszyn, części zamienne do samochodów ciężarowych i silników odrzutowych, a także towary dla sektora budowlanego, które mogą być przeznaczane dla rosyjskiego wojska, takie jak anteny lub dźwigi.

Lista produktów podlegających sankcjom, które mogłyby przyczynić się do technologicznego ulepszenia rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, będzie teraz obejmować dodatkowe nowe komponenty elektroniczne, które są wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia na polu bitwy, w tym dronach, pociskach rakietowych, śmigłowcach. Sankcje obejmują też elektroniczne układy scalone i kamery termowizyjne.

Reklama

Z Brukseli Łukasz Osiński