Zełenski podkreślił, że utrzymuje "stały kontakt" z szefową KE. Jak przekazał, rozmawiano o wsparciu dla Ukrainy, w tym o konieczności przygotowania 11. pakietu sankcji i postępach w kwestii wdrażania rekomendacji KE.

10. pakiet sankcji Unia Europejska zatwierdziła w rocznicę inwazji Moskwy na Ukrainę - 24 lutego. Pakiet ten objął zaostrzenie ograniczeń eksportowych, dotyczących towarów podwójnego zastosowania, a także działania wobec podmiotów wspierających wojnę, propagandowych czy dostarczających wykorzystywane przez Rosję drony.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że podczas rozmowy podziękował przewodniczącej KE za udział w Szczycie Buczańskim, który odbył się piątek, w rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy z rąk rosyjskich okupantów. Von der Leyen wystąpiła na spotkaniu w formie zdalnej. Zełenski poinformował, że liderzy omówili "wspólne przyszłe międzynarodowe wydarzenia".

Z kolei szefowa KE podkreśliła na Twitterze, że rozmawiała z Zełenskim w przeddzień swojej wizyty w Chinach. Zapewniła, że Ukraina będzie "ważnym tematem" jej spotkań z prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.

Reklama

"UE chce sprawiedliwego pokoju z poszanowaniem dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - dodała.