"Dziś Komisja Europejska opublikowała projekty aktów prawnych dotyczących reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, w tym reguł fiskalnych #UE" – przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w środę na Twitterze. Dodała, że będą one w następnych miesiącach przedmiotem dyskusji państw członkowskich, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Wydatki na obronność bez wsparcia KE

"Niestety projekty te nie odpowiadają postulatowi Polski, wspieranemu przez inne kraje, w sprawie uwzględniania w unijnych regułach zwiększonych wydatków obronnych państw członkowskich" – stwierdziła minister.

W jej opinii, projekty KE nie odpowiadają także konkluzji ostatniej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), m.in. w sprawie wykorzystania w regułach wspólnie uzgodnionego podejścia do analizy stabilności zadłużenia.

Problemy z tworzeniem krajowych budżetów

"Realizacja propozycji KE, aby analiza stabilności zadłużenia, wykorzystująca szereg zmiennych nieobserwowalnych, była głównym narzędziem w unijnym nadzorze budżetowym, wprowadziłaby dużą niepewność do krajowego procesu budżetowego" – oceniła Rzeczkowska. Dodała, że obawy budzi również propozycja odejścia od nadzoru wielostronnego na forum UE do nadzoru opartego o dialog tylko z przedstawicielami KE.

"W naszej ocenie wypracowanie porozumienia ws. propozycji KE będzie długotrwałym procesem" – podsumowała minister.

ra/ skr/