"Od lutego ubiegłego roku (początku inwazji Rosji na Ukrainę) obserwujemy silny wzrost eksportu naszych towarów do niektórych krajów sąsiadujących z Rosją" - oświadczył szwedzki minister pomocy rozwojowej oraz handlu zagranicznego Johan Forssell.

Jak dodał, "chcemy dowiedzieć się, czy trend ten ma przyczyny naturalne, czy też wynika z niepełnego przestrzegania sankcji".

Egzotyczni odbiorcy

Reklama

Media, powołując się na informacje podawane przez władze USA, podejrzewają, że szwedzkie produkty wysyłane do Gruzji, Armenii, Kazachstanu, ale również Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogą następnie trafiać do Rosji.

Jak podkreśliło szwedzkie MSZ w wydanym komunikacie, "Szwecja jest krajem, który popiera na forum UE przyjmowanie kolejnych sankcji wobec Rosji". "Kwestia ta była również priorytetowa podczas szwedzkiej prezydencji w UE, a rząd nadal pracuje nad likwidacją luk i zapewnieniem jednolitego i skutecznego wdrażania sankcji" - wskazano.

Analiza sytuacji

Według szwedzkiej dyplomacji analiza ma zakończyć się "w najbliższej przyszłości, aby można było szybko podjąć właściwe działania".

W Szwecji organem odpowiedzialnym za nadzór nad handlem międzynarodowym jest urząd Kommerskollegium.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk