Tradycyjne wyroby będą lepiej chronione. UE mówi: nie tylko żywność

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
8 listopada 2023, 07:40
[aktualizacja 8 listopada 2023, 07:42]
oscypek
Już nie tylko oscypek czy rogal marciński będą mogły skorzystać z unijnej ochrony przed podrabianiem i innymi praktykami, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd co do prawdziwego pochodzenia produktu. Teraz będzie się o nią mogła starać także porcelana z Bolesławca czy koronki z Koniakowa./ShutterStock
Już nie tylko oscypek czy rogal marciński będą mogły skorzystać z unijnej ochrony przed podrabianiem i innymi praktykami, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd co do prawdziwego pochodzenia produktu. Teraz będzie się o nią mogła starać także porcelana z Bolesławca czy koronki z Koniakowa.

To efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/2411 z 18 października 2023 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Kilka jego artykułów wejdzie w życie już 16 listopada, ale te najbardziej interesujące producentów regionalnych wyrobów zaczną obowiązywać 1 grudnia 2025 r.

– Rozporządzenie to zapewni jakość i autentyczność produktów sprzedawanych w UE. Za każdym razem, gdy kupią państwo kryształ z Czech, będą państwo mieli pewność, że został on wyprodukowany w Czechach i nie jest podróbką ani repliką. Nowe przepisy zagwarantują, że nikt nie będzie za darmo wykorzystywał pracy rzeczywistych producentów – tak sens tego rozporządzenia tłumaczył Jozef Síkela, czeski minister przemysłu i handlu.

 

Cały tekst przeczytasz w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj