Unijno-ukraiński szczyt zbrojeniowy w Brukseli. Czy europejska gospodarka wejdzie w tryb wojenny?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
6 maja 2024, 20:33
Ukraina
Ukraina potrzebuje nowego uzbrojenia/X.com
Forum przemysłów obronnych UE i Ukrainy odbyło się w poniedziałek w Brukseli. Jego celem było wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności poprzez realizację konkretnych przedsięwzięć i zapewnienie Kijowowi stałego wsparcia wojskowego, również długoterminowego.

"Dzisiejsze forum jest kluczowym krokiem do zacieśnienia współpracy między ukraińskim i unijnym przemysłem obronnym. Ma to kluczowe znaczenie teraz, ale także dla naszych przyszłych potrzeb. Jestem przekonany, że zbliży to nasze przemysły obronne, pozwoli nam uczyć się od siebie nawzajem i pomoże Ukrainie obronić się przed rosyjską wojną agresji. To może okazać się przełomowe w dłuższej perspektywie" - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ukraiński apel

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który połączył się z uczestnikami wydarzenia zdalnie, ocenił, że utrzymanie pokoju w Europie wymaga przejścia jej gospodarki na tryb wojenny. "Możemy odstraszyć agresywną Rosję, pokazując, że Europa ma środki do obrony. Wspólna obronna przestrzeń przemysłowa pomogłaby przezwyciężyć istniejące problemy. Żaden kraj nie może pomóc Ukrainie i chronić Europy w pojedynkę. Można to osiągnąć jedynie poprzez wspólny wysiłek" - podkreślił.

Forum zapoznawcze

Konferencja zgromadziła około 400 przedstawicieli rządów, unijnego i ukraińskiego przemysłu obronnego, stowarzyszeń branżowych, a także instytucji UE. Celem spotkania było skojarzenie kontrahentów z państw UE i Ukrainy, którzy mogliby realizować wspólne projekty przy finansowym wsparciu Unii.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj