Szef skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Jordan Bardella powiedział we wtorek, że dojdzie do "porozumienia" jego partii z prawicowym ugrupowaniem Republikanie. Zapowiedział, że RN poprze kilkudziesięciu kandydatów Republikanów w wyborach parlamentarnych.

Republikanie zgodnie z zasadą "kordonu sanitarnego" nie zawierali dotąd sojuszy ze skrajną prawicą

Wcześniej we wtorek szef Republikanów Eric Ciotti opowiedział się za sojuszem ze skrajnie prawicową partią, wywołując tym burzę we własnym ugrupowaniu. Według niektórych polityków Republikanów Ciotti nie konsultował tej decyzji z partyjnymi władzami.

Reklama

Republikanie to ugrupowanie prawicowe, nawiązujące do tradycji gaullistowskiej. Dotąd, zgodnie z przestrzeganą w polityce francuskiej zasadą "kordonu sanitarnego", nie zawierało sojuszy ze skrajną prawicą, czyli Frontem Narodowym, które w 2018 r. zmieniło nazwę na Zjednoczenie Narodowe.

W poprzednich latach deputowani Republikanów wspierali podczas najważniejszych głosowań rządzącą koalicję prezydencką, która nie miała większości w parlamencie. Prezydent Emmanuel Macron w niedzielę rozwiązał parlament i wyznaczył przedterminowe wybory na 30 czerwca. Sondaże wskazują, że RN może uzyskać w nich ponad 30 proc. głosów.

Z Paryża Anna Wróbel