Jak przekazano w komunikacie Biura Ministra ds. Unii Europejskiej, delegacje wzięły udział w spotkaniach na zaproszenie wicepremier ds. integracji Ukrainy z UE i NATO Olhy Stefaniszynej.

Wizyta w Odessie

Cytowani w komunikacie ministrowie ds UE Polski i Niemiec podkreślali, że doskonale zdają "sobie sprawę, że praca Odessy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ukraińskiej gospodarki, ale także dla bezpieczeństwa żywnościowego całego świata, w tym krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu". Zaznaczyli również, że rozumieją, iż Odessa "powinna działać jako najważniejszy węzeł zbożowy dla Ukrainy" dlatego przekonują partnerów o konieczności pomocy temu miastu.

Reklama

Spotkanie w Kiszyniowie

Trzeciego dnia delegacji Szłapka odwiedził stolicę Mołdawii, Kiszyniów, gdzie wraz z minister Luehrmann spotkali się z prezydent kraju Maią Sandu oraz wicepremier ds. integracji europejskiej Cristiną Gherasimov. Spotkanie było okazją do omówienia akcesji Mołdawii do Unii Europejskiej, ale także bezpieczeństwa regionalnego.

Zielone światło dla rozpoczęcia merytorycznych negocjacji akcesyjnych zarówno z Ukrainą, jak i Mołdawią, ambasadorowie krajów członkowskich dali w połowie czerwca. Konferencje międzyrządowe z Ukrainą i Mołdawią, czyli pierwsze spotkania negocjatorów ze strony Unii oraz tych krajów, odbędą się 25 czerwca, czyli kilka dni przed końcem prezydencji belgijskiej, która zabiegała o rozpoczęcie negocjacji jeszcze w tym półroczu.

Negocjacje akcesyjne Ukrainy i Mołdawii z UE

W środę w Kijowie Szłapka podkreślał, ze członkostwo Ukrainy w UE przyniesie Polsce jedynie korzyści, zwiększając nasze bezpieczeństwo i wzmacniając rozwój gospodarczy. Przyznał jednak, że rozmowy o akcesji będą trudne ze względu na różnice w interesach gospodarczych poszczególnych krajów.(PAP)

sno/mok/