Gazeta odnotowuje, że amerykańska administracja ponownie ostrzega przed zagrożeniem płynącym ze strony chińskich spółek technologicznych, takich jak Huawei, której, jak twierdzi strona amerykańska, produkty mogą być używane do szpiegostwa lub cybersabotażu ze strony władz w Pekinie.

“Sekretarz stanu USA Mike Pompeo włączył Hiszpanię do swojej kampanii nacisków w sprawie zakończenia świadczenia przez Huawei usług z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej na Zachodzie” - napisał “El Mundo”.

Z ustaleń gazety wynika, że Pompeo podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej z szefową hiszpańskiej dyplomacji Aranchą Gonzalez Layą poruszył “temat bezpieczeństwa sieci 5G jako pierwszy wśród omawianych kwestii”.

Dziennik wskazuje, że rozmowa miała miejsce krótko po rezygnacji przez Wielką Brytanię z korzystania z usług spółki Huawei jako dostarczyciela infrastruktury telekomunikacyjnej. “El Mundo” przypomina, że wśród krajów, które podjęły wcześniej podobną decyzję są: Polska, Czechy, Dania, Estonia, Łotwa, Rumunia i Szwecja.

Według gazety czołowa hiszpańska spółka sektora telekomunikacyjnego Telefonica zobowiązała się już wobec władz USA, że w rozwoju sieci będzie współpracować tylko “z wiarygodnymi partnerami”.

Czwartkowy tekst w “El Mundo” jest kontynuacją artykułów hiszpańskiej prasy z początku 2020 r., w których wskazywały one na naciski USA na sojuszników z NATO służące wymuszeniu zakończenia współpracy z Chinami w ramach G5.

W połowie lutego dziennik “ABC”, relacjonując 56. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, wskazał, że wśród głównych państw NATO rosną obawy dotyczące Chin. Gazeta przypomniała wówczas, że w 2019 r. firma Huawei porozumiała się z działającym na terenie Hiszpanii operatorem telefonii komórkowej koncernem Vodafone w sprawie rozwijania na tym rynku technologii 5G.