W wydanym w czwartek komunikacie amerykański regulator zaznaczył że zakaz dotyczący papierosów mentolowych - ostatnich dozwolonych papierosów smakowych - pomoże "znacząco obniżyć inicjację młodych" oraz zwiększyć szanse na rzucenie palenia wśród obecnych palaczy. Nowe przepisy mają zostać wprowadzone w przyszłym roku i być oparte na wydanym w 2009 r. zakazie dotyczącym wszystkich innych papierosów smakowych.

Plany FDA mają być odpowiedzią na "nierówności zdrowotne" dotyczące mniejszości etnicznych, osób o niskich dochodach oraz mniejszości seksualnych, które znacznie częściej niż inne grupy wybierają papierosy mentolowe.

"Mimo potężnych postępów, jakie poczyniliśmy w ciągu ostatnich 55 lat, by skłonić ludzi do zaprzestania palenia, postęp ten nie dotknął wszystkich po równo" - zaznaczył dyrektor FDA ds. produktów tytoniowych Mitch Zeller.

Agencja powołuje się na badania sugerujące, że takie regulacje przyczynią się do rzucenia palenia przez 923 tys. osób, w tym 230 tys. Afroamerykanów w ciągu 13-17 miesięcy od wprowadzenia zakazu. Inne cytowane badanie sugeruje, że zakaz może zmniejszyć liczbę zgonów o 633 tys., w tym 237 tys. Afroamerykanów. Według FDA palenie tytoniu jest główną przyczyną, możliwych do uniknięcia, zgonów w USA.

Zakazy dotyczące papierosów mentolowych zostały w ostatnich latach wprowadzone w kilku krajach, m.in. w Brazylii, Kanadzie i Turcji, a w 2020 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.