Trump pogratulował Orbanowi świetnych wyników gospodarczych Węgier i oznajmił, że kibicuje mu przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi – powiedział Havasi.

Orban natomiast podziękował Trumpowi za wsparcie polityczne i zapewnił, że Węgry także w przyszłości będą dobrym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Pogratulował też byłemu prezydentowi wystąpienia na wiecu wyborczym 16 stycznia w Arizonie, podczas którego Trump powtórzył, że był prawowitym zwycięzcą wyborów 2020 r., i zapewnił, że „w 2024 r. odzyska Biały Dom”.

Havasi powiedział, że Orban i Trump omówili też kwestię kryzysu migracyjnego podkreślając, że jest on obciążeniem dla obu krajów i że trzeba koniecznie zatrzymać nielegalną imigrację, by ochronić oba narody.

Reklama

Przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 r. Orban mówił, że Węgry trzymają kciuki za zwycięstwo Trumpa. Jak podkreślił, wraz z jego wyborem na prezydenta i przybyciem do Budapesztu nowego ambasadora Davida B. Cornsteina (który już zakończył misję na Węgrzech) wszystko się zmieniło w węgiersko-amerykańskich stosunkach dwustronnych i Węgry poczuły ze strony Stanów Zjednoczonych otwartość, szczerość oraz przyjacielską bliskość.