Yellen, która w piątek ma wziąć udział w sesji online Światowego Forum Ekonomicznego, Davos Agenda, zapewniła, że wszystkie instrumenty nacisku na Rosję mogą być wykorzystane bez zwłoki. Powiedziała tez, że kierowany przez nią resort ściśle współpracuje z europejskimi sojusznikami, by lepiej rozpoznać newralgiczne obszary.

"Prezydent Joe Biden zapowiedział, że nałożymy poważne restrykcje na Rosję, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę" - przypomniała Yellen w rozmowie ze stacją CNBC. Wyraziła przy tym nadzieję, że Rosja będzie szukała dyplomatycznych rozwiązań. Niegdysiejsza szefowa Rezerwy Federalne nie skomentowała kontrowersyjnych słów Joe Bidena, że w razie niewielkiej napaści Rosji na Ukrainę, reakcja Zachodu też będzie nieznaczna.

Amerykańska polityk zapewniła, że Waszyngton pracuje z europejskimi sojusznikami, którzy mają silniejsze więzi gospodarcze z Rosją również po to, aby zrozumieć ich obawy dotyczące możliwych sankcji gospodarczych oraz finansowych na ich gospodarki i wziąć je pod uwagę przy projektowaniu odpowiedzi na niepożądane działania Kremla.