Oficjel dodał, że amerykańscy żołnierze w Polsce przygotowują ośrodki pomocy dla osób ewakuowanych z Ukrainy. Oznajmił też, że jak dotąd zachodnia Ukraina w większości nie została objęta działaniami wojennymi.

Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem

Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolem nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, celem ma być szturm na miasto i resztę Donbasu.

"Spodziewamy się, że Rosja ruszy w stronę Mariupola i Donbasu po lądowaniu" - powiedział przestawiciel resortu podczas briefingu prasowego.

Pentagon: ofensywa Rosji straciła trochę impetu, dotąd użyto ok. 50 tys. żołnierzy

Opór stawiany przez Ukrainę jest większy, niż spodziewali się tego Moskwa, a jej ofensywa straciła trochę na impecie - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że według szacunków USA Rosja użyła dotąd około jednej trzeciej z ponad 150 tys. żołnierzy zgromadzonych wokół Ukrainy.

"Oceniamy, że Ukraińcy stawiają większy opór, niż spodziewali się tego Rosjanie. Rosjanie stracili trochę impetu" - powiedział przedstawiciel resortu podczas briefingu prasowego. Dodał, że świadczy o tym brak zajęcia większych miast oraz ustanowienia całkowitej dominacji w przestrzeni powietrznej nad nimi.