Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,19 proc. i wyniósł 34.308,08 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,69 proc. i wyniósł 4.412,53 pkt.

Reklama

Nasdaq Composite spadł o 2,18 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.411,96 pkt.

Beat Wittmann, prezes Porta Advisors, powiedział, że zbliżające się wycofanie płynności banku centralnego, perspektywy wzrostu i zysków przedsiębiorstw oraz nastroje inwestorów nie stanowią wsparcia dla indeksów obarczonych sporym ryzykiem w najbliższej przyszłości.

„Wszystkie te trendy są albo w szczytowych momentach, albo naprawdę negatywne, i w zależności od wydarzeń wojennych inflacja będzie trwała, a nawet wzrośnie, a banki centralne pozostają w tyle” – powiedział Wittmann.

„Spodziewam się dalszego spadku płynności na rynku, rosnących stóp procentowych i inflacji, a jak dotąd mieliśmy zakłócenia tylko po stronie podaży. Może się to rozlać na stronę popytową, ale to zależy od rozwoju wojny w Ukrainie, po której można się spodziewać, że tak czy inaczej będzie się przedłużać” - dodał.

Akcje Twittera przed rozpoczęciem sesji spadały nawet 8 proc., ale poniedziałkowy handel zakończyły na prawie 2-proc. plusie po tym, jak miliarder i prezes Tesli Elon Musk zdecydował, że nie będzie zasiadał w zarządzie Twittera po objęciu 9,2 proc. akcji spółki.

Obawy, że wyższe stopy procentowe zniechęcą inwestorów do zakupu bardziej ryzykownych aktywów, spowodowały siną przecenę akcji spółek technologicznych. Microsoft spadł prawie 4 proc., producenci półprzewodników nVidia i Advanced Micro Devices spadły odpowiednio: 5,3 i 3,6 proc.

W ślad za taniejącą ropą naftową zniżkowały notowania akcji spółek paliwowych. Occidental Petroleum stracił prawie 5 proc., Diamondback Energy poszedł w dół o 4,3 proc., a Conocophillips spał 4 proc.

Drożały akcje linii lotniczych. Delta AirLines podrożała 4 proc., Alaska Air Group zyskał 1 proc., American Airlines Group wzrósł 2,3 proc., Southwest Airlines zyskał 3,4 proc., a United Airlines Holdings podrożał 1,1 proc.

Nio spadło o 4,5 proc. po tym, jak chiński producent samochodów elektrycznych zawiesił produkcję ze względu na zaburzenia w łańcuchu dostaw wywołane restrykcjami wobec Covid-19.

Akcje producenta leków Veru rosły o 77 proc. po tym, jak ogłosił „przytłaczające” dowody skuteczności swojego eksperymentalnego leku w leczeniu hospitalizowanych pacjentów z Covid-19.

Akcje firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Sailpoint Technologies rosły o 29 proc. po tym, jak zgodziła się ona na przejęcie przez firmę private equity Thoma Bravo za 6,9 mld USD, czyli 65,25 USD za akcję.

W tym tygodniu w USA zaczyna się sezon wyników za I kw. W środę raport kwartalny przedstawi JPMorgan, a w czwartek Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley i Wells Fargo.