Zajmujący dotychczas te stanowiska generał Tod Wolters i generał Richard Clarke przejdą na emeryturę. Będzie to największa zmiana nie tylko w armii USA, ale też w dowództwie wojskowym NATO od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) - przekazała amerykańska gazeta.

Reklama

Nowym Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie ma zostać generał Christopher Cavoli, obecnie dowódca generalny armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. Jako Naczelny Dowódca Cavoli będzie odpowiedzialny za wszystkie operacje wojskowe USA na kontynencie europejskim. Obejmie również funkcję Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR).

Stanowisko szefa Dowództwa Operacji Specjalnych ma objąć generał Bryan Fenton, aktualnie kierujący Połączonym Dowództwem Operacji Specjalnych w Fort Bragg w Karolinie Północnej.

W ocenie "WSJ" nominacje pojawiają się w związku ze zmianą geograficznych kierunków aktywności armii amerykańskiej, a także rodzajów działań, w które wojska USA mają być zaangażowane w najbliższej przyszłości. Po około 20 latach walki o charakterze partyzanckim w Iraku i Afganistanie Pentagon ma skoncentrować się na bardziej konwencjonalnych zagrożeniach militarnych, takich jak wyzwania ze strony Rosji i Chin.