USA: Sullivan i chiński dyplomaci dyplomacji rozmawiali m.in. na temat Korei Północnej

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
14 czerwca 2022, 08:32
Jake Sullivan
<p>Jake Sullivan</p>/Shutterstock
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał w poniedziałek w Luksemburgu z czołowym chińskim dyplomatą Yangiem Jiechi - podał Biały Dom. Rozmowa dotyczyła m.in chińskiego weta ws. dodatkowych sankcji ONZ na Koreę Północną.

Jak podał Biały Dom w komunikacie, dyskusja przedstawicieli mocarstw była "szczera, treściwa i produktywna" i dotyczyła szeregu "regionalnych i globalnych spraw związanych z bezpieczeństwem". Sullivan miał też podkreślić znaczenie utrzymania "otwartych linii komunikacji" z ChRL.

Jak powiedział dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel administracji USA, rozmowa Sullivana z członkiem chińskiego Politbiura i szefa komisji ds. spraw zagranicznych trwała 4,5 godziny. Wysłannik Bidena miał m.in. wyrazić zaniepokojenie USA na temat zablokowania przez Chiny dodatkowych sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ na Koreę Północną za coraz częstsze łamanie zakazu prób rakietowych.

Pytana o ewentualną rozmowę między Bidenem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem, rzeczniczka Białego Domu stwierdziła, że jak dotąd nie ma takich planów.

osk/ zm/

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj