Amerykańskie Biuro Analiz Gospodarczych opublikowało w czwartek trzeci i ostatni szacunek PKB za drugi kwartał, potwierdzając, że gospodarka USA skurczyła się drugi kwartał z rzędu. Realny PKB obniżył się w rocznym tempie 0,6 procent w drugim kwartale, w porównaniu z 1,6 procent spadku w pierwszym kwartale.

Wydatki konsumpcyjne, zdecydowanie największy składnik produktu krajowego brutto, po raz kolejny okazały się zaskakująco odporne w obliczu rosnącej inflacji. Według biura analiz, skorygowane o inflację wydatki na konsumpcję osobistą rosły w drugim kwartale w tempie 2 procent rocznie, częściowo równoważąc 14-procentowy spadek prywatnych inwestycji krajowych brutto.

Konsumenci utrzymywali wydatki nie bacząc na rosnące ceny w drugim kwartale. Mimo to pojawiają się pewne sygnały ostrzegawcze, ponieważ wydatki na towary, na czele z żywnością i napojami, spadały drugi kwartał z rzędu. Tymczasem wydatki na usługi wzrosły o 4,6 procent rocznie w II kwartale, ponieważ Amerykanie wydali więcej na usługi gastronomiczne i zakwaterowanie w porównaniu z poprzednim kwartałem.

ikona lupy />
Realne wydatki na konsumpcję osobistą w USA / statista.com
Reklama