"Kiedy amerykańscy żołnierze są przerzucani za granicę, m.in. do Polski, nie przyjeżdżamy, żeby zapewnić wsparcie konkretnemu przywódcy czy partii, z prawej czy z lewej strony. Jesteśmy w takich miejscach po to, żeby bronić demokracji, wartości, praworządności, praw człowieka, wolności informacji, wolności mediów" - powiedział Brzezinski w poniedziałek w tvn24.

Dodał, że obecność wojskowa "to najbardziej wartościowe wsparcie, jakiego Ameryka może udzielić jakiemukolwiek krajowi świata". Zapewnił, że stacjonowanie amerykańskich żołnierzy na terytorium sojuszniczym oznacza, że "naprawdę wierzymy, że razem stajemy w obronie tych samych wartości" istotnych dla demokracji.

"Ameryka i Polska stoją na straży tych samych wartości. Ale systemy demokratyczne muszą zawsze być czujne na zagrożenia dla demokracji, praw człowieka i praworządności" - powiedział ambasador.

"W ostatnich kilku latach w Ameryce widzieliście również jakie wyzwania przed nami stały, ale w sposób otwarty, przejrzysty o nich mówimy. My mieliśmy swoje własne problemy i Polska ma swoje, zawsze musimy być czujni i uważni" - stwierdził Brzezinski.

Reklama

Pytany o wydarzenia w Brazylii zastrzegł, że jako ambasador USA w Polsce nie może zanadto zagłębiać się w tę tematykę. Jednak – zaznaczył – "demokracja jest zagrożona na całym świecie". Podkreślił, że wyłonieni w demokratycznych wyborach rządzący mają obowiązek stosować wszystkie zasady i przepisy. "Dotyczy to również krajów Ameryki Łacińskiej i Europy wschodniej, podobnie jak naszej demokracji w Ameryce" - podkreślił Brzezinski.

Wolność mediów nazwał "jednym z najbardziej podstawowych sposobów ochrony obywateli przed dezinformacją". "Mocna wymiana idei, spierających się, czasami będących w ostrym sporze, to metoda, by określić najlepszą drogę, którą podążamy" – dodał ambasador USA.

brw/ par/