Austin podkreślił, że trójstronna współpraca obronna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową i Japonią poprawia bezpieczeństwo wszystkich stron.

Wśród możliwych tematów rozmów Austina z Li wymieniano między innymi kwestię pomocy wojskowej dla atakowanej przez Rosję Ukrainy – podała agencja Yonhap. W poniedziałek do rozpoczęcia dostaw amunicji i uzbrojenia zachęcał w Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Jednym z celów wizyty szefa Pentagonu w Seulu jest wzmocnienie wiarygodności amerykańskiej strategii „rozszerzonego odstraszania”, czyli obietnicy odpowiedzi z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków na ewentualny atak na sojuszników USA – zaznacza południowokoreańska agencja.

Yonhap przypomina w tym kontekście, że USA i Korea Płd. planują w lutym ćwiczenia studyjne, zakładające potencjalne użycie broni jądrowej przez Koreę Północną.

Reklama

Pjongjang przeprowadził w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych, groził USA i Korei Płd. bronią jądrową i znowelizował swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą może użyć takiej broni jako pierwszy. Przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział zwiększanie arsenału atomowego.

Tymczasem wśród mieszkańców Korei Płd. narasta przekonanie, że ich kraj powinien rozpocząć prace nad własnym arsenałem jądrowym. Taką opinię wyraziło ponad 76 proc. spośród 1000 respondentów sondażu opisywanego w poniedziałek przez lokalne media.

Austin przybył do Seulu w poniedziałek, a przed powrotem do USA odwiedzi jeszcze Filipiny.

Andrzej Borowiak (PAP)