W tym stanie Biden wygrał w 2020 r. z Trumpem

Arabscy i muzułmańscy wyborcy w jednym z kluczowych stanów, Michigan, odegrali ważną rolę, pomagając Bidenowi zwyciężyć w wyborach w 2020 roku. Ich poparcie dla przywódcy USA obecnie słabnie wobec postawy administracji w czasie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Niezachwiane wsparcie ekipy Bidena dla izraelskiego rządu premiera Benjamina Netanjahu, po wypowiedzeniu wojny Hamasowi w następstwie śmiercionośnego ataku (7 października), zraziło do prezydenta większość elektoratu arabskiego i muzułmańskiego. Panuje rozczarowanie, że mimo śmierci tysięcy cywilów w Strefie Gazy, Biden nie okazał większego współczucia tamtejszej ludności.

Reklama

"Postawił nas w bardzo trudnej sytuacji. Z moralnego punktu widzenia głosowanie na kogoś, kto zajął takie stanowisko w ciągu ostatnich kilku tygodni, stało się dla mnie prawie niemożliwe" – cytuje CNN palestyńsko-amerykańską prawniczkę imigracyjną Eman Hammoud.

Michigan ma ponad 200 000 amerykańskich wyborców-muzułmanów, a Biden wygrał w 2020 roku ten stan z Donaldem Trumpem większością 155 000 głosów. Dlatego ich poparcie ma, zdaniem obserwatorów, zasadnicze znaczenie dla potencjalnej reelekcji Demokraty.

"Myśleliśmy, że jako ktoś, kto stracił dzieci, potrafi wczuć się w to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie…"

Jak podkreśla CNN, wielu amerykańskich wyborców-muzułmanów uważa, że główni kandydaci Partii Republikańskiej prowadzą kampanię w oparciu o politykę szkodliwą dla terytoriów palestyńskich i Bliskiego Wschodu. Obawiają się również wzrostu islamofobii i przestępstw z nienawiści wobec ich społeczności.

Elektorat arabski i muzułmański, wspierający dawniej Bidena, czuje się jednak teraz zdradzony i zraniony. Zwłaszcza zważywszy na oczekiwania, że doświadczył on osobistych tragedii i dlatego okaże empatię wobec cierpień na Bliskim Wschodzie.

"Myśleliśmy, że jako ktoś, kto stracił dzieci, potrafi wczuć się w to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, ale najwyraźniej się myliliśmy” – przytacza CNN wypowiedź Adama Abusalaha, Amerykanina palestyńskiego pochodzenia, który uczestniczył w kampanii wyborczej Bidena w 2020 roku.

Krytycznie ocenili administrację USA, mający w Michigan wpływy polityczne, Arabowie i muzułmańscy Amerykanie jak np. kongresmenka Rashida Tlaib i burmistrz miasta Dearborn Abdullah Hammoud.

W reakcji na krytykę Waszyngton zaczął wzywać do "przerw humanitarnych" w konflikcie. Wielu niezadowolonych z polityki ekipy Bidena na Bliskim Wschodzie uważa to za niewystarczające. Chcieliby usłyszeć apele o bezwarunkowe zawieszenie broni.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)