Jak powiedział w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, podpisana przez Bidena ustawa zakłada "historyczną serię działań, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne poprzez zmniejszenie - a ostatecznie wyeliminowanie - naszego uzależnienia od Rosji w obszarze cywilnej energetyki jądrowej". Ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Senat i przez aklamację w Izbie.

Ustawa zakłada stopniowe ograniczenie ilości importowanego z Rosji uranu - od 476 ton w tym roku - przez cztery kolejne lata, a od 2028 wprowadza całkowite embargo na rosyjskie paliwo jądrowe. Jak oznajmił autor ustawy, republikański senator Tom Barrasso, ograniczenie ma pozbawić rosyjski budżet 1 miliarda dolarów jeszcze w tym roku. Do tej pory amerykańskie elektrownie jądrowe były w 24 proc. zasilane uranem z Rosji.

Kongres przeznaczył na wniosek Białego Domu 2,7 mld dolarów na rozwój infrastruktury wzbogacającej uran, zgodnie z grudniowym porozumieniem USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady w sprawie zwiększenia rodzimych zdolności przetwarzania surowca. Ma to na celu uniezależnienie energetyki jądrowej od rosyjskiego uranu. Rosja posiada ok. połowy światowych zdolności wzgogacania uranu.

Reklama

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński