Wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy w piątkowym komunikacie zapewnia, że nowe pociągi będą nowoczesne, komfortowe i jednoprzestrzenne. Mają zastąpić najstarsze pociągi rosyjskie na I linii metra. Używane będą również do obsługi ruchu pasażerskiego na II linii.

Składy, decyzją mieszkańców stolicy, będą nosić nazwę "Varsovia". Jak podał ratusz, warszawiacy w konkursie oddali niemal 8 tys. głosów, z czego ponad jedna czwarta przypadła na zwycięską propozycję. "Autorka zwycięskiej nazwy otrzymała dyplom i pakiet gadżetów od Metra Warszawskiego. Dodatkowo weźmie udział w pierwszym przejeździe nowym pociągiem" - czytamy w komunikacie.

Pod głosowanie oddano sześć propozycji - pięć wybrano z nazw nadesłanych przez warszawiaków i jedną zgłoszoną przez Skodę. Rywalkami "Varsovii" były nazwy: "MeWa", "Morava", "Siréna", "Wavlak" i "Zygmunt".

"45 nowych, sześciowagonowych pojazdów metra przyjedzie do Warszawy w ramach umowy podpisanej z czeskim producentem, firmą Skoda. To największe zamówienie taboru w historii warszawskiego metra" - podkreślono w komunikacie.

Jak informował ratusz w lipcu, dostawy nowych pociągów rozpoczną się na przełomie 2021 i 2022 r.