"Już dziś rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. (...) Do akcji przyłączyły się m.in. samorządy miejskie, a także Polregio, które przygotowało na ten tydzień specjalną ofertę dla podróżnych" - poinformował w środowym komunikacie przewoźnik.

W komunikacie przypomniano, że mija już prawie 20 lat, odkąd Komisja Europejska powołała do życia Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

"Ma on na celu zachęcić ludzi do odpowiedzialnego wybierania codziennego środka lokomocji, zastanowienia się nad wpływem naszych małych, codziennych decyzji na środowisko. W dniach 16-22 września można wziąć udział w całej palecie wydarzeń przygotowanych na czas trwania akcji" - czytamy.

Jak dodano, w tym roku 214 miast w całej Polsce ogłosiło swój udział w tegorocznym Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu - to o kilkadziesiąt więcej niż w zeszłej edycji. Z tej okazji w całym kraju odbywać się będą gry terenowe, pikniki komunikacyjne, czy wycieczki rowerowe.

"Polregio zaangażowało się w akcję przygotowując szereg zniżek, w tym w ramach Dnia bez Samochodu. Przewoźnik zaprasza wszystkich kierowców posiadających dowód rejestracyjny do bezpłatnych przejazdów pociągami na obszarze województwa: pomorskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i łódzkiego. Darmowymi przejazdami w Dniu bez Samochodu Polregio kusi posiadaczy aut w aglomeracji Olsztyn i we Wrocławiu" - poinformowano w komunikacie.

Reklama

Europejski Dzień bez Samochodu w tym roku przypada 22 września.

Z kolei w województwach lubuskim i opolskim przygotowano ofertę "Rower za złotówkę".

Dokładny opis specjalnej oferty przewoźnika trwającej przez najbliższy tydzień można znaleźć na stronie internetowej Polregio.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług przewoźnika korzysta ponad 88 mln pasażerów. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (50 proc. i jeden udział). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/