„Dzięki takim inwestycjom,jak budowa obwodnicy Rybnej i ponad 2,4 tysiąca podobnych realizowanych w całym kraju z Funduszu Dróg Samorządowych, nie wygaszamy polskich budów. Covid-19 nie zatrzymuje robót realizowanych na drogach i trasach kolejowych” - zaznaczył Adamczyk, który uczestniczył w rozpoczęciu budowy.

Budowa obwodnicy Rybnej ma zostać zrealizowana w latach 2020-2022. Koszt zadania wynosi prawie 10,2 mln zł, z czego – jak poinformowała wójt Czernichowa Danuta Filipowicz – 76 proc. stanowi dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Resztę wyasygnowały gmina Czernichów i powiat krakowski.

„Ta obwodnica jest bardzo potrzebna mieszkańcom. Od wielu lat, odkąd pamiętam, była ona w planach, ale brakowało na nią środków” - zaznaczyła Filipowicz.

Starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka zwrócił uwagę na „modelową i partnerską” współpracę samorządów szczebla gminnego i powiatowego ze stroną rządową przy przygotowaniu inwestycji. „Bez wsparcia Funduszu Dróg Samorządowych ten projekt nie byłby możliwy” - wskazał.

Reklama

W ramach zadania powstanie nowa droga o długości ok. 3,2 km od skrzyżowania z drogą powiatową K2191 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 780. Trasa będzie przebiegać we wschodniej części miejscowości, na terenach niezabudowanych. Wykonawcą inwestycji jest firma Colas Polska.

Władze gminy Czernichów już w 2017 roku uzyskały zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla tego zadania, ale jego budowa nie mogła dojść do skutku z powodu kosztów przewyższających możliwości samorządu.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/