Lotnisko przypomniało, że po okresie wiosennego lockdownu, międzynarodowy ruch pasażerski w Polsce został wznowiony pod koniec II kwartału br.

"Nieustępująca pandemia koronawirusa odbija się negatywnie na wynikach polskich portów lotniczych. Skutki pandemii dotykają również Port Lotniczy Warszawa/Modlin. W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 roku lotnisko w Modlinie obsłużyło 751 479 pasażerów, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego było to 2,4 mln pasażerów, co oznacza spadek o 69 proc. r/r" - czytamy w komunikacie. Trzeci kwartał port zamknął wynikiem 259 tys. 818 obsłużonych pasażerów (spadek o 69,3 proc. r/r).

Mniejsze spadki odnotowano natomiast w liczbie obsłużonych operacji lotniczych. Od stycznia do września br. wykonano na lotnisku Warszawa/Modlin łącznie 7678 operacji lotniczych, tj. o 53,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.

"Podobnie jak inne polskie porty regionalne obecnie zmagamy się ze znacznymi spadkami w zakresie liczby obsłużonych pasażerów w stosunku do wyników z ubiegłego roku. By przetrwać ten trudny czas i ochronić miejsca pracy - wdrożyliśmy bardzo wiele działań oszczędnościowych. Bardzo ważne jest dla nas uruchomienie (po kilku miesiącach oczekiwania) rządowego programu wsparcia finansowego dla lotnisk w związku z COVID-19" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin Leszek Chorzewski.

Przyznał, że z całkowitego funduszu pomocowego 142 mln zł, port spodziewa się otrzymać ok. 7,7 mln zł. "Kwota ta wprawdzie nie zrekompensuje nam w pełni strat spowodowanych zakazem wykonywania międzynarodowych lotów w okresie 3-miesięcznego lockdownu, ale na pewno ułatwi bieżące funkcjonowania lotniska w dobie wciąż trwającej w Polsce i na świecie pandemii" - poinformował Chorzewski.

Dodał, że ze względu na pandemię przewoźnicy "istotnie ograniczają swoje połączenia w sezonie Zima 2020/21".

W 2020 roku minęło osiem lat, od kiedy na Lotnisku Warszawa/Modlin wylądowały pierwsze samoloty. Do tej pory port obsłużył ponad 17 mln pasażerów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/