"Rozpoczynamy prace koncepcyjne nad polskim cyfrowym operatorem logistycznym - powiedział podczas konferencji poświęconej nowemu projektowi prezes GPW.

Zaznaczył, że powstająca platforma "ma służyć lepszemu wykorzystaniu potencjału logistycznego polskich firm". "Będzie otwarta dla przedsiębiorstw prywatnych, ale w pierwszej kolejności zaczną korzystać z niej, budować masę krytyczną spółki z udziałem Skarbu Państwa" - wyjaśnił.

"To przedsięwzięcie ma za zadanie tworzyć możliwość zamawiania usług transportowych; na razie myślimy, żeby był to transport kołowy, chociaż docelowo bierzemy pod uwagę również transport intermodalny" - zaznaczył.

Reklama

Jak tłumaczył Dietl, chodzi o to, by w czasie rzeczywistym zamawiać usługi logistyczne, transportowe. "Z jednej strony będą spółki potrzebujące transportu, z drugiej - firmy, które taki transport mogą zapewnić" - wskazał. Dodał, że w ramach platformy będą też działać firmy świadczące usługi dodatkowe - m.in. związane z ubezpieczeniem, usługami finansowymi.

Szef GPW podkreślił, że branża transportowa ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki, ale jest bardzo rozdrobniona. Przypomniał, że sektor transportowy odpowiada za wytworzenie ok. 6 proc. polskiego PKB, a nasi przewoźnicy obsługują ok. 30 proc. europejskiego rynku.

Dietl wskazał na efektywność tworzonej platformy, co będzie możliwe "dzięki zmniejszeniu pośrednictwa i obniżeniu kosztów zawierania transakcji logistycznych". Zaznaczył, że te pieniądze będą pracować w polskiej gospodarce. "Jestem przekonany, że z czasem również spółki z kapitałem zagranicznym będą z tego rozwiązania korzystać, bo będzie ono najlepsze na rynku".

Obecnie w tworzenie platformy jest zaangażowanych, jak mówił Dietl, kilkanaście spółek Skarbu Państwa. "Formuła jest absolutnie otwarta; zapraszamy każdego, kto czuje, że mógłby coś wnieść do tej platformy, może zostać jej partnerem" - mówił.

Pierwsze efekty mają być widoczne w ciągu roku. "Chcemy otworzyć prace nad harmonogramem w formule tzw. sprintu, czyli tworzyć pewne rozwiązanie, zaczynać je testować z klientami i oddawać kolejne funkcjonalności, kolejne moduły" - wyjaśnił. Dodał, że "pierwszy sprint" miałby się zakończyć w ciągu roku.

Projekt jest efektem pracy zespołu Synergia działającego w Ministerstwie Aktywów Państwowych.