Szef resortu infrastruktury przeprowadził w czwartek wideorozmowę na temat współpracy w zakresie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego z ministrem transportu Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiaopengiem.

“Jestem przekonany, że nasze spotkanie przyczyni się do zacieśnienia dobrych relacji polsko-chińskich w dziedzinie transportu i infrastruktury, a dalsza współpraca będzie rozwijać się harmonijnie i bez przeszkód, tak jak Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok obchodzące w tym roku 70-tą rocznicę powstania” - powiedział Adamczyk.

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok powstało w czerwcu 1951 roku. Przekształciło się w korporację żeglugi oceanicznej z flotą liczącą 17 profesjonalnych statków do przewozu ciężkich ładunków o łącznej nośności prawie 496 000 DWT, które docierają do wszystkich głównych światowych portów.

Podczas czwartkowej rozmowy minister Adamczyk podkreślił rolę rejonu przeładunkowego w Małaszewiczach, leżącego na głównym szlaku kolejowym Azja - Europa, który stanowi kolejową “bramę do UE” i wpisuje się w koncepcję Kolejowego Jedwabnego Szlaku.

Reklama

“Polska zajmuje szczególną pozycję na mapie Europy, dzięki której ma szansę rozwijać się jako hub transportowy. Z tego powodu stale inwestujemy w infrastrukturę przeładunkową, zwłaszcza suchego portu w Małaszewiczach, przez który dokonuje się 90 proc. przewozów kolejowych między Europą a Azją” - stwierdził Adamczyk.

Jak informuje resort infrastruktury, rozmowy dotyczyły też problemów związanych z lotnictwem cywilnym, które pojawiły się w relacjach z Chinami po wybuchu pandemii.

“Lotnictwo cywilne jako jedna z branż najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią potrzebuje jasnych i transparentnych zasad, aby mogło na powrót napędzać rozwój naszych gospodarek. Przed nami bezprecedensowe wyzwanie zapewnienia sprzyjających warunków do systematycznego rozwoju pasażerskich połączeń lotniczych” - szef resortu infrastruktury.

W komunikacie poinformowano, że minister Li Xiaopeng zaprosił ministra Andrzeja Adamczyka do udziału w Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zrównoważonego Transportu organizowanej w Chinach przez ONZ w dniach 14-16 października 2021 r. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski