Na Twitterze Axiom Space opublikowano nagranie, na którym widać, jak członkowie komercyjnej załogi są witani przez astronautów przebywających na stacji kosmicznej. "Ekipa AX-1, po tym jak opuściła kapsułę Dragon, jest witana przez załogę ISS i wchodzi do miejsca, które będzie ich domem przez następne osiem dni" - napisano. (https://tinyurl.com/yzzcbdja)

Należącą do firmy SpaceX rakietę z astronautami wystrzelono w piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie. Kapsuła Dragon 2 Endeavour została wyniesiona przez Falcon 9 na orbitę i przybyła do stacji kosmicznej około godz. 14:30 w Polsce. Jej dotarcie było opóźnione przez nieznaczną usterkę techniczną.

Misję Ax-1 na ISS zorganizowała firma Axiom Space. Dowódcą misji jest były astronauta NASA Michael Lopez-Alegria, a oprócz niego uczestniczą trzej biznesmeni: Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe, którzy zapłacili za swój udział po 55 mln dolarów. Będą mieć dostęp do wszystkich części ISS, poza pomieszczeniem rosyjskich kosmonautów, ale mogą tam wejść uzyskawszy ich zgodę. Na stacji spędzą co najmniej osiem dni. (PAP)