Varsovia (taką nazwę mają nowe pociągi) przeszła już testy i badania przeprowadzone przez Metro Warszawskie. "Producent złożył w piątek dokumenty do Urzędu Transportu Kolejowego. W tej chwili trwa procedura" - przekazała rzeczniczka.

"Producent deklaruje, że w połowie września powinien uzyskać świadectwo dopuszczające do eksploatacji nowe pociągi" - zaznaczyła Anna Bartoń. Wtedy będą już mogły wyjechać na tory. "Będą kursowały zarówno na pierwszej, jak i drugiej linii metra" - podkreśliła rzeczniczka.

Do Warszawy, w ubiegłą środę dotarł już trzeci pociąg Varsovia. Wszystkie stoją na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach.

ikona lupy />
Nowy pociąg warszawskiego metra od Skody, źródło: Metro Warszawskie / Materiały prasowe
Reklama
ikona lupy />
Nowy pociąg warszawskiego metra od Skody, źródło: Metro Warszawskie / Materiały prasowe

Varsovia to jednoprzestrzenny, sześciowagonowy pociąg, który zabierze na pokład 1500 pasażerów. Jest w nim 230 miejsc siedzących - po 33 miejsca w wagonach czołowych oraz po 41 miejsc w wagonach wewnętrznych. Wnętrze zaprojektowano tak, aby ułatwić podróżowanie różnym grupom pasażerów i dostosowano do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów.

Jest strefa przeznaczona do dłuższych podróży. Znajdują się w niej 2 rzędy sześcioosobowych siedzeń i liczne ekrany informacyjne. Kolejna strefa została zaprojektowana z myślą o szybkiej wymianie pasażerów. To przestrzeń znajdująca się najbliżej drzwi wagonów. Jest tutaj dużo miejsc stojących, pionowy uchwyt pośrodku oraz wiele uchwytów bocznych.

Przetarg na dostawy do 37+8 (w opcji) nowych, jednoprzestrzennych składów metra został rozstrzygnięty w październiku 2019 roku, a umowa na dostawę podpisana została 30 stycznia 2020 r.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk