Spadek cen paliw na stacjach przed wakacjami

Z danych portalu e-petrol.pl przedstawionych w środę wynika, że tuż przed rozpoczęciem wakacji paliwa na stacjach znów tanieją. "Potaniał nie tylko autogaz, czego można było się spodziewać, ale również benzyna Pb95 i olej napędowy" - wskazali analitycy.

Dodali, że największa przecena dotyczy w tym tygodniu oleju napędowego, który, w porównaniu do wyników ostatniego notowania, jest tańszy o 6 gr i kosztuje 6,39 zł/l. "Taka sama średnia ogólnopolska cena diesla, w bieżącym roku jak dotąd najniższa, obowiązywała w połowie stycznia" - zaznaczyli.

Reklama

Analitycy wskazali, że wynoszący 4 gr spadek dotyczy też 95-oktanowej benzyny, oferowanej na stacjach po 6,39 zł/l, czyli, jak zauważyli, po tyle samo, co w połowie marca. "Autogaz jest natomiast tańszy o 2 gr i w sprzedaży detalicznej dostępny przeciętnie po 2,67 zł/l" - wynika z danych portalu.

Gdzie najtaniej?

Według analityków na paliwowej mapie Polski wyróżniają się dziś Warmia i Mazury, chętnie wybierane jako miejsce letniego wypoczynku - w tej części kraju najmniej kosztuje tankowanie Pb95, oleju i LPG. "Ich średnie ceny to dziś: 6,29 zł dla benzyny i diesla oraz 2,55 zł dla autogazu" - podali.

Ich zdaniem najdrożej jest zaś w równie atrakcyjnych turystycznie regionach, tj. na Podlasiu i w województwie zachodniopomorskim - w Polsce północno-wschodniej za litr benzyny płaci się 6,49 zł, a za tę samą ilość ON - 6,52 zł. "W Polsce północno-zachodniej litr LPG kosztuje przeciętnie 2,78 zł" - dodali. (PAP)

autor: Anna Bytniewska