W 2024 roku przesilenie letnie przypada na 20 czerwca. "Tego dnia mamy najkrótszą noc w roku. W najdalej wysuniętym na północ punkcie Polski - na przylądku Rozewie" - będzie ona trwała 6 godzin i 39 minut - przekazał PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Przesilenie letnie: Od czego zależy długość nocy?

Długość nocy w czasie przesilenia letniego zależy od położenia geograficznego. Noc jest tym krótsza, im bardziej na północ wysunięte jest dane miejsce. Z tego powodu w Polsce Słońce zajdzie w czwartek najpóźniej na przylądku Rozewie.

Reklama

"Tam dzień może trwać nawet 17 godzin i 21 minut" - poinformował synoptyk. Dodał, że to jest w przybliżeniu o około dziewięć godzin dłużej, niż w najkrótszy dzień w roku. Czwartkowa noc na przylądku Rozewie potrwa więc 6 godzin i 39 minut, podczas gdy średnia długość nocy w Polsce wyniesie 7 godzin i 15 minut.

Z kolei na Islandii Słońce zajdzie trzy minuty po północy czasu lokalnego. "Więc to będzie naprawdę bardzo długi dzień" - powiedział Michał Kowalczuk. Zaznaczył, że "samo przesilenie nastąpi około godziny 22.50", a od tego momentu "na naszej półkuli każdy kolejny dzień będzie coraz krótszy".

Czy przesilenie letnie to to samo co pierwszy dzień lata?

Synoptyk przypomniał, że w dzień przesilenia letniego, który jest jednocześnie pierwszym dniem astronomicznego lata, Słońce góruje w zenicie nad znajdującym się na półkuli północnej zwrotnikiem Raka, co oznacza, że półkula ta jest bardziej oświetlona.

Michał Kowalczuk wyjaśnił, że w związku z tym "w strefie podbiegunowej półkuli północnej aktualnie mamy dzień polarny, natomiast na półkuli południowej jest noc polarna". Dodał, że w czwartek na półkuli południowej rozpoczyna się astronomiczna zima, a dzień jest tam najkrótszy.

Synoptyk dodał, że lato astronomiczne jest bardziej naturalne i wiąże się ze wspomnianym ustawieniem Ziemi i Słońca. "Natomiast lato meteorologiczne jest wyznaczone na sztywnych granicach - od 1 czerwca 31 sierpnia" - powiedział. Dodał, że takie wyznaczenie meteorologicznego lata ma ułatwiać prowadzenie analiz statystycznych i porównywanie danych okresów na przestrzeni lat.