Wiceminister wskazał, że w 2020 roku z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie przyznano na realizację 2300 zadań, a wartość wsparcia wyniosła 3,2 mld zł. Powiedział, że w 2021 roku zaangażowanie FDS w inwestycje gminne i powiatowe będzie na podobnym poziomie.

Wskazał, że w pierwszej połowie lipca wojewodowie ogłosili nabór wniosków o dofinansowanie z FDS na rok 2021. "W pierwszej połowie sierpnia te nabory zostały zakończone, teraz trwa analiza wniosków przez komisję wojewodów, natomiast w połowie listopada wyniki tych analiz mają spłynąć za pośrednictwem ministerstwa do KPRM" - powiedział Weber. Jak dodał, decyzja o tym, które wnioski dostaną dofinansowanie z FDS, zapadnie na przełomie 2020/2021 roku.

"COVID-19 nie zatrzymał Funduszu Dróg Samorządowych" - podkreślił wiceminister. Wskazał też, że FDS nawet zostanie powiększony. "Lada dzień pokażemy nowe środki finansowe, nowe możliwości po to, by poszerzać zakres inwestycyjny dróg samorządowych" - powiedział.

Dodał również, że jeszcze w tym roku przeprowadzona będzie nowelizacja ustawy o FDS, m.in. po to, by była ona korzystniejsza dla gmin uboższych.

Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.