"Umowa o wartości 9,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od daty jej zawarcia. Zadaniem projektanta jest wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 32-kilometrowego fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią" - czytamy w komunikacie.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że budowa autostrady A2 w tej części Polski jest możliwa dzięki decyzji rządu w 2017 roku o zwiększeniu finansowania inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa.

Reklama

W sierpniu 2020 r. do ruchu oddany został ponad 15-kilometrowy odcinek trasy A2 pomiędzy węzłem Lubelska w Warszawie a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Wojewoda Mazowiecki prowadzi obecnie postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Zakończenie prac na tych odcinkach A2 jest planowane w 2023 r. Na początku tego roku została zawarta umowa na realizację autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów w województwie mazowieckim. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w 2024 r. Te trzy odcinki A2 mają łączną długość ponad 37 km, przypomniał resort.

W kwietniu tego roku GDDKiA podpisała umowy na realizację czterech kolejnych fragmentów A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej, o łącznej długości prawie 64 km. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków o wydanie decyzji ZRID.