Adamczyk przypomniał, że decyzja o rządowym finansowaniu budowy trasy S10 pomiędzy Toruniem i Bydgoszczą zapadła w 2019 roku.

"Jesteśmy już dziś po przetargach. Trwa jeszcze proces w KIO (Krajowa Izba Odwoławcza - PAP). Myślę, że niebawem będziemy mogli podpisywać umowy. Realizacja potrwa do 2025, góra 2026 roku" - stwierdził minister Adamczyk.

Reklama

Dodał, że termin realizacji odcinka S10 między Bydgoszczą a Piłą - niezwykle ważnego dla mieszkańców Nakła nad Notecią - to rok 2028.

"Możemy być pewni, że te inwestycje będą zrealizowane. To drogi niezwykle potrzebne, aby dokonać rozwoju gospodarczego, aby młode pokolenia Polaków zostawały tutaj, na tej ziemi" - mówił szef resortu infrastruktury.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, poseł PiS z okręgu bydgoskiego, wskazywał także na realizację ze środków rządowych dróg lokalnych w powiecie nakielskim. "Dokonał się na tych terenach infrastrukturalny skok jakościowy. Współpraca z samorządowcami układa się bardzo dobrze. Tak to właśnie powinno wyglądać" - dodał.

Burmistrz Miasta i Gminy Nakło n. Notecią Sławomir Napierała mówił, że odcinek S10 Nakło-Piła jest już na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej. "Jeszcze 2-3 lata temu jako samorządowcy i mieszkańcy wątpiliśmy, kiedy to może się wydarzyć. A teraz proces inwestycyjny już się toczy. To dla nas bardzo ważne" - wskazał burmistrz.

Adamczyk i Schreiber odwiedzą w środę także Bydgoszcz oraz Tucholę. W trakcie konferencji prasowej zapowiedziano finalizację prac nad przekazaniem Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, który teraz podlega starostwu, pod opiekę ministerstwa. W środę odbyło się kierunkowe spotkanie w tej sprawie, a ostateczne decyzje mają zapaść w najbliższych miesiącach.