Oczekuje się, że w proteście rolników 6 marca 2024 roku w Warszawie udział weźmie ponad 100 tys. uczestników. Może to doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego w mieście. Jakie ulice zostaną zablokowane?

Protest rolników 6 marca: Trasa

Protest rolników ma rozpocząć się o godzinie 11:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy alejach Ujazdowskich 1/3, i przewiduje się, że może potrwać nawet kilka godzin. Po przekazaniu petycji rolnicy skierują się w stronę budynku Sejmu RP na ul. Wiejskiej 4. W tym czasie mieszkańcy stolicy muszą być gotowi na zakłócenia w ruchu drogowym oraz zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w obrębie kluczowych ulic, w tym ul. Puławskiej, ul. Belwederskiej, Placu Unii Lubelskiej oraz al. Szucha.

Reklama

Protest rolników 6 marca: Przewidywane trudności

W związku z tym znacząca część środków transportu publicznego zostanie przekierowana. Zmiany dotkną m.in. linie autobusowe przebiegające przez centrum miasta, w tym al. Ujazdowskie, Pl. Unii Lubelskiej oraz ul. Belwederską. Opóźnienia w funkcjonowaniu transportu publicznego są nieuniknione, a przystanki w rejonie protestu mogą być czasowo wyłączone z użytku. Warto więc na bieżąco śledzić komunikaty służb miejskich.

Protest rolników 6 marca: Czy będą traktory?

Pierwotny plan wjazdu traktorami został zmieniony ze względu na brak zgody służb. Przypomnijmy, że w wielu częściach stolicy obowiązuje zakaz ruchu ciągników i pojazdów wolnobieżnych, a naruszenie zakazu może skutkować mandatem. Dodatkowo na czas trwania protestu zabroniono blokady ulic Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego.

Protest rolników 6 marca: Postulaty

Zgromadzenie ma na celu wywarcie presji na rząd w kluczowych dla rolnictwa kwestiach. Rolnicy domagają się przede wszystkim odstąpienia od niektórych wymogów Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Ukrainy. Ich zdaniem, obecna polityka rządu wobec rolnictwa jest nieadekwatna i nie uwzględnia realiów oraz potrzeb polskiego sektora rolnego. Uczestnicy protestu liczą więc na konstruktywny dialog z rządem oraz na podjęcie działań, które skutecznie zabezpieczą interesy polskich rolników.