Z danych urzędu wynika, że pierwszym kwartale punktualność pociągów pasażerskich kształtowała się na poziomie 94,7 proc., a w drugim kwartale 96,6 proc.

“Wysoką punktualnością charakteryzują się pociągi przewoźników operujących na własnej infrastrukturze – Warszawskiej Kolei Dojazdowej (99,6 proc.) i PKP SKM w Trójmieście (99,1 proc.). (...) PKP Intercity uruchamiające połączenia na najdłuższych trasach zanotowało punktualność na poziomie 85,9 proc. Średnie opóźnienie wyniosło 8 minut 29 sekund” - informuje UTK.

Jak informuje UTK, w trzecim kwartale punktualnych było 42,7 proc. pociągów towarowych. W pierwszym i drugim kwartale ich punktualność była wyższa i kształtowała się na poziomie odpowiednio 47,5 proc. i 51,1 proc. Średnie opóźnienie pociągu towarowego wyniosło 588 minut.

“W trzecim kwartale zmniejszył się wpływ epidemii koronawirusa na liczbę uruchamianych pociągów, również wyniki punktualności są podobne do tych z pierwszego kwartału. Komisja Europejska w swoim komunikacie dotyczącym transportu w czasie epidemii COVID-19 zwróciła uwagę, że przewozy towarowe koleją okazały się niezawodnym i odpornym środkiem transportu a ich punktualność znacznie wzrosła w początkowej fazie epidemii, kiedy wzrosła przepustowość linii” - powiedział cytowany w komunikacie Ignacy Góra, prezes UTK.

Licencjonowani przewoźnicy kolejowi uruchomili w trzecim kwartale 2020 r. ponad 419 tys. pociągów pasażerskich (wzrost o ponad 104 tys. pociągów względem drugiego kwartału 2020 r. i spadek o 6 pociągów względem pierwszego kwartału 2020 r.) oraz niespełna 108 tys. pociągów towarowych (wzrost o ponad 10 tys. pociągów względem drugiego kwartału 2020 r. i ponad 7 tys. pociągów względem pierwszego kwartału 2020 r.).

UTK informuje, że w trzecim kwartale 2020 r. odwołano 2,9 tys. pociągów pasażerskich oraz ponad 7,3 tys. pociągów towarowych.