Jak podano w komunikacie, prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński oraz Andrzej Olszewski z zarządu spółki spotkali się w tym tygodniu w Rydze z Mārisem Kleinbergsem, prezesem Kolei Łotewskich (LDz). Szefowie kolei polskich i łotewskich rozmawiali o współdziałaniu przy przewozie węgla z portu w Rydze do Polski. Omówili także przyszłe perspektywy współpracy w zakresie logistyki.

"Doceniamy zdolność naszych łotewskich partnerów do zapewnienia większej ilości przewozów ładunków i jesteśmy bardzo zainteresowani zwiększeniem wolumenów przewozów towarowych, a także rozszerzeniem rodzajów przewożonych ładunków. Mamy nadzieję, że będzie to nowy kanał transportowy, który połączy Europę" – powiedział cytowany w komunikacie Mamiński.

"Rozpoczęliśmy udaną współpracę i w ten sposób będziemy kontynuować nasze relacje. Jesteśmy przygotowani na znacznie większe wolumeny przewozów – dla kolei nie jest to problem. Myślę, że porty również nie będą miały trudności ze zwiększeniem wolumenów, biorąc pod uwagę obecne obciążenie pracą" – stwierdził cytowany w komunikacie prezes Kolei Łotewskich.

W komunikacie podano, że koleje Łotewskie poinformowały, iż pracują obecnie nad pozyskaniem chińskich ładunków kontenerowych, "których transport może otworzyć nowe perspektywy współpracy z polskimi partnerami".

Reklama

PKP są właścicielem większości (około 90 proc.) czynnych dworców kolejowych, a jednym z priorytetów spółki jest zapewnienie wysokiego standardu obsługi, w tym bezpieczeństwa, podróżnych korzystających z tych obiektów i usług kolei. Obecnie Spółka realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie około 200 obiektów.

pif/ pad/