Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przekazał w czwartek w programie "Gość Wiadomości" TVP Info, że "niemal pewne jest to", że fizyczna budowa, a dokładniej - prace przygotowawcze dla inwestycji Portu Solidarność, mają rozpocząć się w 2023 r.

"Połowa przyszłego roku, rozpoczniemy prace budowlane przy samym lotnisku, ale już wcześniej rozpoczną się prace budowlane przy tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi, i to będzie ten pierwszy moment w całym programie inwestycyjnym CPK, rozpoczęcia prac" - powiedział.

W czwartek spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold na tzw. master architekta nowego portu lotniczego. Wartość umowy wynosi ok. 150 mln euro. Projekt kluczowych obiektów CPK ma być gotowy w połowie 2023 r.

Na początku października spółka CPK złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie raport oceny oddziaływania na środowisko dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak informowano wówczas, raport to element wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.

Reklama

W ramach projektu CPK w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany prot lotniczy sol, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości lotniska i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

autor: Michał Boroń