ACI Europe zauważa, że pomimo trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, a także pogarszającej się sytuacji gospodarczej coraz więcej osób wybiera samolot jako środek transportu.

Wzrost ruchu pasażerskiego w zeszłym roku był fenomenalny” – twierdzi Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe, cytowany w komunikacie prasowym. Liczba pasażerów w 2022 roku wyniosła prawie 80 proc. ruchu pasażerskiego z 2019 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Szef ACI Europe ocenia, że w 2023 roku nadal powinniśmy obserwować wzrost ruchu pasażerskiego w Europie i to pomimo „napięć geopolitycznych”. „Prognozy ruchu poprawiają się (...) dzięki ponownemu otwarciu Chin” - uważa Jankovec.

Ruch lotniczy odradza się po pandemii

Reklama

Lotniska w krajach Europy odnotowały w 2022 roku wzrost ruchu pasażerskiego o 122 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. „Taki rekordowy wzrost rok do roku świadczy o ogromnej wartości, jaką dla ludzi stanowi możliwość ponownego łączenia się i podróżowania po Europie i poza nią” – czytamy w raporcie.

Największe wzrosty odnotowały lotniska w Wielkiej Brytanii (+249 proc.), Irlandii (+235 proc.) i Finlandii (+187 proc.).

Ożywienie jest nierównomierne w zależności od kraju, „odzwierciedlając zestaw czynników, w tym ciągły popyt na podróże z powodów rodzinnych i rekreacyjnych”, co „zwiększa ruch na lotniskach w krajach turystycznych” - stwierdza ACI Europe.

Stambuł liderem

Z opracowania wynika, iż Stambuł pozostał najbardziej ruchliwym europejskim portem lotniczym w 2022 roku, obsługując 64,3 mln pasażerów i prawie odbudowując natężenie ruchu sprzed pandemii (-6,2 proc. w stosunku do 2019 r.). Na drugim miejscu znajduje się londyńskie lotnisko Heathrow z 61,6 mln pasażerów (-23,8 proc.). Trzecie miejsce zajął Paryż-CDG, które obsłużyło 57,5 mln pasażerów (-24,5 proc.), a następnie Amsterdam-Schiphol, z którego skorzystało 52,5 mln podróżujących (-26,8 proc.). Pierwsza piątkę zamyka Madryt z 50,6 mln pasażerów (-18 proc.), który wyprzedził lotnisko we Frankfurcie (48,9 mln pasażerów, -30,7 proc.).

Andrzej Pawluszek