W czwartek odwołano setki lotów. Samoloty nie odlatują z lotnisk w Duesseldorfie, Kolonii/Bonn i Hamburgu z powodu strajku ostrzegawczego pracowników ochrony. Stowarzyszenie portów lotniczych (ADV) potwierdziło, że utrudnienia te bezpośrednio dotknęły ok. 45 tys. pasażerów. W piątek do strajkujących dołączy lotnisko w Stuttgarcie.

W piątek problemy będą miały osoby, chcące podróżować pociągami. Z powodu strajku ostrzegawczego pociągi dalekobieżne nie będą kursować w całym kraju od rana do popołudnia – dowiedział się „Welt”.

Na lotnisku Kolonia/Bonn w czwartek anulowanych zostało 121 połączeń, liczba ta może się jeszcze zwiększyć w ciągu dnia – potwierdził rzecznik lotniska. W Hamburgu odwołana została prawie jedna trzecia planowych przylotów i wszystkie odloty (305 tylko w ciągu czwartku), z których skorzystałoby blisko 38 tys. pasażerów.

Władze lotniska w Hamburgu skrytykowały akcję strajkową. „Strajk dotyka wielu podróżnych, którzy jutro zostaną pozbawieni alternatywy z powodu strajku pociągów” – powiedziała rzeczniczka.

Reklama

Jak podało w środę ADV, w czwartek i piątek nie odbędzie się łącznie 700 lotów ze strajkujących lotnisk.

„Spory zbiorowe w portach lotniczych dotyczą pracowników działów ochrony lotnictwa, kontroli pasażerów, obsługi osób i bagażu, a także w obszarach usługowych” – poinformował „Welt”. Nadal prowadzone są przez związki zawodowe negocjacje płacowe, dotyczące podwyżek płac i wynagrodzeń za nadgodziny i pracę w święta.