Jak poinformował w czwartek minister finansów Fernando Medina, rząd Antonia Costy zlecił już wymagane przez portugalskie prawo dwie analizy dotyczące prywatyzacji spółki TAP.

Minister sprecyzował, że oczekuje, iż proces sprzedaży głównego portugalskiego przewoźnika zostanie zakończony do lipca 2023 r.

Przyspieszony proces prywatyzacji potwierdził też w czwartek minister ds. infrastruktury Joao Galamba. Dodał, że “zna firmy zainteresowane nabyciem firmy TAP”.

Dotychczas portugalskie media wymieniały wśród spółek zainteresowanych zakupem TAP grupę IAG, w skład której wchodzą m.in. Iberia oraz British Airways, a także Lufthansę oraz grupę Air France-KLM.

Reklama

W styczniu br. rząd Portugalii poinformował, że nosi się z zamiarem sprzedaży znacjonalizowanych w 2021 r. linii TAP. Minister ds. gospodarki i morza Antonio Costa Silva tłumaczył wówczas, że po nacjonalizacji przewoźnika jego sytuacja finansowa uległa poprawie, a spółka jest obecnie stabilnym podmiotem gospodarczym.

Rząd Antonia Costy dotychczas tłumaczył, że konieczność nabycia udziałów TAP przez państwo w 2021 r. była konieczna z powodu kłopotów, w jakie przewoźnik popadł podczas pandemii Covid-19 wraz z drastyczną redukcją liczby pasażerów, a w konsekwencji wpływów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)