Wypłata zadośćuczynienia finansowego, jak wyjaśnił w rozmowie z lizbońskimi mediami, będzie miała miejsce w uzasadnionych przypadkach.

Zostaną wypłacone po uprzednim zakończeniu spraw sądowych

„Odszkodowania zostaną wypłacone po uprzednim zakończeniu spraw sądowych, w których orzeczona zostanie wina” - stwierdził szef Episkopatu Portugalii.

Reklama

Jose Ornelas stwierdził, że dzięki powołaniu w styczniu 2022 r. z inicjatywy portugalskich biskupów tzw. niezależnej komisji ds. zbadania zjawiska nadużyć seksualnych Kościół nie stracił na wiarygodności. Dodał, że Kościół miał odwagę, by podjąć walkę z procederem nadużyć seksualnych, a także, jak zapewnił, nadal będzie ją prowadził.

Sprecyzował, że z inicjatywy Konferencji Episkopatu Portugalii w okresie najbliższych trzech lat działać będzie złożona z wykwalifikowanych osób świeckich tzw. Grupa Vita, badająca napływające do diecezji skargi w sprawie możliwych nadużyć.

13 lutego br. niezależna komisja ds. badania nadużyć w portugalskim Kościele opublikowała raport bazujący na 512 domniemanych świadectwach nadużyć. Miały zostać popełnione w latach 1950-2022.

Dotychczas portugalska prokuratura zajęła się jedynie kilkoma świadectwami zgłoszonymi do komisji kierowanej przez Pedro Strechta, gdyż przekazane jej przez komisję sprawy opierały się głównie na anonimowych zgłoszeniach.

Z Lizbony Marcin Zatyka