Rostowski pytany w radiu TOK FM, czy Polska przystąpi przed wakacjami do mechanizmu ERM2 przypomniał, że konieczne jest spełnienie dwóch warunków.

"Myśmy zawsze od samego początku stawiali dwa warunki, po to, żebyśmy chcieli jako Polska przystąpić do ERM2. Pierwszy warunek to była względna stabilizacja kursu złotego i tutaj opracowaliśmy, a teraz konsultujemy wewnętrzne nasze kryteria, które by były znakiem, że ten kurs się wystarczająco ustabilizował i tutaj myślę, że ten dostęp (do linii kredytowej MFW) może pomóc" - powiedział.

We wtorek minister finansów poinformował na konferencji, że rząd będzie wnioskował do MFW o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej (FCL) co pozwoli na zwiększenie rezerw NBP i ustabilizuje złotego. Rostowski dodał, że ma nadzieję, że najgorsze wahania złotego mamy już za sobą. "Myślę, że to przystąpienie, które za chwilę będzie miało miejsce do tego instrumentu, do tej linii kredytowej, powinno na prawdę w bardzo znaczący sposób nam pomóc w tym zakresie" - powiedział.

"Drugie kryterium to jest, żebyśmy mieli względną jasność, że relatywnie szybko będziemy mogli przegłosować konieczną zmianę w konstytucji, żeby po pobycie w ERM2 przystąpić do euro. I tutaj też być może jest pewien postęp, a może będzie jeszcze większy postęp po wyborach europejskich, tego nie wiem" - dodał.

Reklama

Minister finansów ocenił, że nastanie kryzysu w jego ostrej formie nie pomaga w przystępowaniu do ERM2 i EMU. "Będziemy musieli zobaczyć. Jeszcze trochę czasu mamy, ale oczywiście - i zawsze mówiliśmy - że kluczowa sprawa jest ta determinacja przystąpienia. Czy to będzie 1 stycznia 2012 czy trochę później to zobaczymy" - dodał.

Jak podała agencja ISB dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn wyraził zadowolenie z deklaracji polskiego rządu o ubieganie się o Elastyczną Linię Kredytową w wysokości ok. 20,5 mld USD. Zapowiedział też, że postara się o szybkie rozpatrzenie wniosku przez zarząd MFW. "Polska może pochwalić się stabilną historią odpowiedzialnej polityki gospodarczej. Jej fundamenty ekonomiczne i ramy regulacyjne są mocne, a polskie władze wykazały się zaangażowaniem w utrzymywaniu tych dobrych wyników. Dlatego mam zamiar szybko postarać się o akceptację zarządu Funduszu dla prośby Polski o umowę FCL" - powiedział Strauss-Kahn, cytowany w komunikacie MFW.

Według założeń Elastyczna Linia Kredytowa (Flexible Credit Line) to instrument skierowany do państw znajdujących się w dobrej sytuacji gospodarczej, jednak borykających lub mogących napotkać na przejściowe problemy związane z pozyskaniem finansowania. W przeciwieństwie do standardowych narzędzi wsparcia stosowanych przez MFW zagwarantowanie tych środków nie jest związane z żadnymi dodatkowymi warunkami. Rostowski podkreślił, że Polska taką możliwość otrzymała dzięki "długiej i pozytywnej historii prowadzenia odpowiedzialnej polityki gospodarczej".