Wojewoda małopolski Stanisław Kracik, jako przedstawiciel skarbu państwa, nieodpłatnie przekazał w poniedziałek samorządowi wojewódzkiemu 33 hektary ziemi na terenie krakowskiego lotniska w Balicach. Nieruchomości te są niezbędne do rozbudowy lotniska.

Jak poinformował obecny na uroczystości minister obrony narodowej Bogdan Klich, przekazanie wojskowych nieruchomości lotniskowych władzom regionalnym Małopolski to dopięcie procesu, który resort obrony narodowej, skarbu państwa i infrastruktury rozpoczęły 1,5 roku temu.

"Balice muszą się rozwijać jako lotnisko cywilne. Wojsko pozostanie w Krakowie i to pozostanie wzmocnione, ale też wojsku w Krakowie nie potrzeba tak wielkich powierzchni, jakie miało do tej pory" - ocenił szef MON.

>>> CZYTAJ TEŻ: Na lotnisko w Krakowie powstaje wielopoziomowy parking

Według jego zapowiedzi na początek samorząd województwa małopolskiego otrzymał prawie 33 hektary ziemi na terenie lotniska, a w przyszłości w drodze użyczenia lotnisko dostanie kolejnych około 260 hektarów.

Reklama

"Przed kilkoma tygodniami wspólnie z ministrem Gradem i ministrem Grabarczykiem przekazaliśmy jako wojsko w drodze darowizny osiem lotnisk o powierzchni 2110 hektarów - takich, które są trwale zbędne dla sił zbrojnych w Polsce m.in. Modlin, Poznań, Biała Podlaska, Zielona Góra, Piła Nowe Miasto n. Pilicą Katowice, Szymany, Szczytno" - powiedział Klich.

Dodał, że wraz z przekazaniem w drodze użyczenia części nieruchomości dla takich lotnisk jak m.in. Kraków-Balice oraz działek dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) daje to w sumie 3145 hektary, czyli 67 proc. łącznej powierzchni nieruchomości przeznaczonych do przekazania przez wojsko stronie cywilnej. Przypomniał, iż działanie takie jest zgodne z założeniami polityki transportowej przyjętej przez rząd premiera Donalda Tuska.

>>> CZYTAJ TEŻ: Lotniska płacą haracz, żeby linie lotnicze korzystały z ich usług



Obecny na uroczystości minister skarbu Aleksander Grad zaznaczył, że przekazywanie majątku państwowego na poziom regionalny wpisuje się w strategię działania resortu. "Od początku mojej działalności w tym ministerstwie przyjąłem zasadę, że tam, gdzie możemy podzielić się własnością z samorządem, to to robimy (...). Jestem przekonany, że zarówno samorządy, jak i spółki działające na poziomie regionalnym zdecydowanie lepiej wykorzystają szanse, jakie daje prawo własności" - podkreślił Grad.

Jak zaznaczył marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, władze regionu muszą teraz przekazać nieruchomości Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Kraków-Balice (MPL) na co najmniej 30 lat albo w formie nieodpłatnego użyczenia, albo płatnej dzierżawy.

"Cieszymy się, że rozpoczęliśmy ten proces, bo to ważne przedsięwzięcie dla rozwoju krakowskiego lotniska i całego systemu komunikacyjnego w Małopolsce" - ocenił Nawara. Prezes MPL Kraków-Balice Jan Pamuła powiedział, że władze portu lotniczego planują na otrzymanej ziemi przeprowadzić inwestycje niezbędne do rozwoju lotniska.

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie o trzy hektary płyty postojowej dla samolotów, by jej pojemność zwiększyła się z 17 do 25 maszyn, zbudowanie drugiego łącznika pomiędzy płytą postojową i pasem startowym oraz hangaru do obsługi samolotów bazujących na lotnisku. Planowane jest też przeniesienie terminalu cargo. Prezes przypomniał, że lotnisko na najbliższe lata ma zaplanowane inwestycje na około 800 mln zł. Najważniejszymi przedsięwzięciami będzie budowa nowego terminalu pasażerskiego o przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie oraz dobudowanie drugiego pasa startowego.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce, które w zeszłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. Na lotnisku regularne operacje wykonuje 18 przewoźników; port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi.