Obserwator Finansowy: W rejestrze przedsiębiorstw NASDAQ Izrael znajduje się na drugim miejscu po USA, ale przed firmami high-tech z Chin, Korei Południowej czy Indii. Według danych ONZ w latach 2007-2008 Izrael zajmował pierwsze miejsce pod względem udziału PKB w sektorze naukowo-badawczym w gospodarce. W latach 1995-2009 to gospodarka izraelska rozwijała się najszybciej spośród gospodarek krajów rozwiniętych. Pan twierdzi, że tajemnicą są innowacje.

Saul Singer: Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Na przełomie lat 80 i 90 izraelska gospodarka zaczęła się całkowicie koncentrować na innowacjach. Ten fakt wyróżniał ją od pozostałych zachodnich krajów rozwiniętych. Innowacje powstawały w przemyśle medycznym ze względu na stałą konieczność ulepszania sposobów leczenia ze względu na mające miejsce wojny i ataki terrorystyczne. Jednak największy rozwój innowacji nastąpił w sektorze high-tech. Dziś tworzy go tysiące małych i dużych przedsiębiorstw.

Dla mnie najbardziej fascynujący jest projekt Car 2.0. Cel jest ambitny: zastąpić samochody napędzane tradycyjnym paliwem autami zasilanymi elektrycznością. Nie chodzi tylko o auta ale całą infrastrukturę: parkingi z gniazdkami elektrycznymi, by można było ładować akumulatory. Nad tym projektem wciąż trwają prace ale wydaje się on być najpoważniejszy spośród wszystkich tzw. zielonych inwestycji w Unii czy USA.

Oprócz tego projektu, który jeszcze nie jest skończony, istnieje wiele przykładów gotowych technologii, które zostały zainwestowane w wielu produktach. Choćby w technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Przykładem może być czip Intela. Na południu Izraela w mieście Qiriyat Gat Intel zbudował fabrykę o wartości 3,5 mld USD, w której Izraelczycy zaprojektowali czip z tranzystorami zminiaturyzowanymi tak, że 30 mln sztuk może zmieścić się na główce szpilki. Izraelskie technologie zastosowane są w najnowszym routerze Seagal , który może w ciągu czterech minut przesłać całą zawartość Biblioteki Kongresu USA. Także w oparciu o najnowsze izraelskie technologie Google stworzył swój system Google Suggest, który oferuje wiele podpowiedzi przy poszukiwaniu stron internetowych. Bardzo trudno jest wykonać taką usługę bez spowalniania całego systemu. Izrael też dysponuje technologiami biologicznego recyklingu wody. Izrael przetwarza w recyklingu największą ilość zużytej wody na świecie – 75 proc.

Reklama

Pełna treść wywiadu: Innowacje są siłą gospodarki Izraela

ikona lupy />
W rejestrze przedsiębiorstw NASDAQ Izrael znajduje się na drugim miejscu po USA, ale przed firmami high-tech z Chin, Korei Południowej czy Indii / Bloomberg