W międzynarodowej siedzibie spółki, wokół której już dzisiaj powstają internetowe legendy, producenta najbardziej pożądanego na świecie gadżetu, nie mówi się o kryzysie. Chyba, że w kontekście dzisiejszej rezygnacji jej prezesa, słynnego Steve’a Jobsa. Mówimy oczywiście o Apple.

>>> Czytaj też: Jak zmieni się Apple bez Steve’a Jobsa?

Jak pisze The Economist, według danych Bloomberga, w pierwszej 10 największych firm spoza branży finansowej, producent iPhonów I iPadów, spokojnie deklasuje największego na świecie potentata paliwowego Exon Mobil pod względem kapitalizacji rynkowej. Do niedawna firma Exon Mobil była uważana za największą na świecie spółkę notowaną na giełdzie. Teksański potentat stanowi aż 3,4 proc. wartości indeksu S&P 500.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zadłużenie to na pierwsze miejsce wśród spółek niezwiązanych z finansami wskoczy General Electric (GE). Należy jednak zaznaczyć, że dość duży udział w wynikach GE ma gałąź finansowa spółki, która generuje około 1/3 dochodów.

Reklama

>>> Czytaj też: Oligarchia na Wall Street: Finansowi giganci otrzymali 1,2 bln dol. tajnych pożyczek od Fedu

Jakkolwiek by nie zestawić danych finansowych, ponad wszelkimi porównaniami plasuje się Apple. Szybkość umacniania się Apple na rynku można porównać tylko do szybkości spadających meteorów, jak pisze The Economist. Od 1997 roku, kiedy Steve Jobs (który dzisiaj zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Apple), objął sterowanie nad spółką, którą sam współtworzył, była ona warta 2 mld USD. Tuż po wprowadzeniu iPhone’a na rynek w 2008 roku, Apple stal się 29 największą spółką na świecie. Od tego czasu jego wartość na giełdzie wzrosła pond pięciokrotnie.

Kapitalizacja rynkowa, czyli całkowita wartość wszystkich papierów wartościowych lub wybranej grupy papierów wartościowych notowanych na giełdzie, liczona według kursu giełdowego, jest niewątpliwie ważnym wskaźnikiem rynkowym.

Obok wartości spółek na rynku akcji kolejnym kryterium, dzięki któremu można porównać wartość spółek jest rating. Do złotej czwórki amerykańskich spółek nie związanych z branżą finansów, które mają rating na poziomie potrójnego A należą Exxon Mobil (XOM), J&J, Microsoft i Automatic Data Processing Inc. (ADP).

ikona lupy />
Największe niefinansowe firmy świata / Forsal.pl