Dzięki tym środkom powstanie łącznie 34 tys. km sieci.

"Dane z podpisanych umów o dofinansowanie pokazują, że dzięki Funduszom Europejskim powstanie ponad 34 tys. km sieci internetu szerokopasmowego, a możliwość dostępu do szybkiego łącza uzyska 6,9 mln osób" - powiedziała Wendel, cytowana w komunikacie resortu.

Fundusze europejskie z obecnego budżetu UE dedykowane były także na sieci dostępowe. Na początku kwietnia, w Programie Innowacyjna Gospodarka, zakończył się kolejny konkurs na zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili, wszystkie środki na to działanie zostały wyczerpane. Jeszcze jedna szansa na pozyskanie dofinansowania projektów budowy sieci dostępowych związana jest z uruchomieniem konkursu w programie Rozwój Polski Wschodniej. Do wykorzystania będzie w nim ok. 40 mln euro.

"Beneficjenci realizują także przedsięwzięcia związane z rozwojem e-administracji, e-usług publicznych, e-gospodarki i e-integracji. Łącznie, na cały obszar przeznaczono blisko 3,5 mld euro" - powiedziała wiceminister.

Reklama

Na nową perspektywę 2014-2020 MRR proponuje stworzenie osobnego programu rozwoju cyfrowego. Według wstępnych założeń dofinansowanie udzielane byłoby na projekty dotyczące zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego internetu (np. budowa sieci dostępowych i szkieletowo-dystrybucyjnych), rozwoju i upowszechniania treści i usług publicznych oferowanych drogą elektroniczną (np. digitalizacja zasobów publicznych, nowe e-usługi administracji) oraz wzrostu międzynarodowej konkurencyjności polskich produktów i usług cyfrowych.